IFS Standardı

11
BRC-Standardı
30 Ocak 2016
13
Gıda Üretim ve Sicil İşlemleri
30 Ocak 2016

IFS Standardı

12

IFS (INTERNATIONAL FOOD STANDARTS)
Diğer büyük Avrupalı Perakendeciler de benzer şekilde tedarikçilerinin denetiminde İngiliz modelini kullanarak 3. taraf denetim kuruluşlarıyla çalışmaya başlamışlardır.

Örneğin Alman ve Fransız perakendeciler IFS standardını şart koşmaya başlamıştır.

Bunun gibi çalışmalar ve işbirliği Amerika’da da ortaya çıkmaya başlamıştır.

IFS Uluslar arası Gıda Standardı (International Food Standard), çıkış noktası Global Food Safety Initiative (GFSI)’ dır. 2000 yılında, gıda güvenliğinin, Ticaret Odası CIES – The Global Food Business Forum- tarafından iyileştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’ da başlangıçta 40 ticari işletmenin katılımı ile oluşmuştur. GFSI’ nin amacı, global bir gıda güvenlik standardı hazırlayıp işletmelerin kendi pazarlarında daha güvenli gıda ürünü satmalarını sağlamaktır. Buna istinaden GFSI, anahtar kriterler ortaya çıkartarak, gıda güvenlik standardını ölçülebilir hale getirmiştir.

IFS’ in AMACI NEDİR ?

Global bir gıda güvenlik standardı hazırlayıp işletmelerin kendi pazarlarında daha güvenli gıda ürünü satmalarını sağlamaktır. Buna istinaden GFSI, anahtar kriterler ortaya çıkartarak, gıda güvenlik standardını ölçülebilir hale getirmiştir.

IFS, 5 bölümde kendini sınıflandırır,

1. QMS’ e talepler
2. Yönetim Sorumluluğu
3. Kaynak Yönetimi
4. Üretim Süreçleri
5. Ölçme, analiz, iyileştirme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir