BRC Denetim Listesi

BRC Denetim Listesi

BRC denetimlerinde firmaların en çok merak ettiği konulardan birisi denetim sırasında hangi sorular ile karşılaşacaklarıdır. BRC denetim listesi ise iki aşamada değerlendirilebilir.

1.BRC Sertifikası Almak İçin Denetim Listeleri:

BRCGS tarafından yayınlanan standartlardan hangisi için denetleniyorsanız ilgili standardın tüm gerekliliklerine yerine getiriyor olmanız beklenir.

Bu demek oluyor ki standardın tüm maddeleri teker teker ele alınarak işletmenizde etkin şekilde uygulandığının kanıtını arayacak sorular ile karşılaşacağınızdır.

BRC standardının gerekliliklerini yerine getirebilme kabiliyetine göre firma derecelendirmesi yapılmaktadır. Başarı dereceleri “AA”, “A”, “B”, “C” ve “D” olarak kategorilenmektedir. (En yüksek “AA” en düşük “D” olarak sembolize edilmekte ve BRC Sertifikasını almaya hak kazanmanız durumunda sertifikalarınız ile birlikte başarı dereceniz de BRCGS tarafından yayınlanmaktadır.

2.BRC Tabanlı Market Denetimleri İçin Denetim Listesi:

Bilindiği gibi ulusal ve uluslar arası marketler tarafından BRC tabanlı denetimler gerçekleşmektedir. İkinci taraf tetkik olarak adlandırılan bu denetimlerde özel denetim listeleri hazırlanabilir ve bu listelerde BRC standardının tüm maddeleri tetkik edilmeyebilir.

BRC tabanlı özel denetim soruları BRC standardının temel gerekliliklerinin yanı sıra denetim yapan kuruluş ve satın-alım yapacak marketin isteklerinin karşılanmasını garanti altına alacak soruları kapsamaktadır.

İkinci taraf denetimlerinde bazı kuruluşlar müşterilerin hangi sorularla karşılaşacaklarının bilinmesi ve firmanın hazırlanması için soruları denetim öncesinde firmalara gönderebilmektedir. Fakat bu her denetim firması için geçerli olmayabilir. Gerek denetim firması gerekse ulusal market kuralları çerçevesinde özel olarak hazırlanmış soruların denetim öncesi firmalara gönderilmesini uygun bulmayabilir.

Her iki denetim türü için de ilgili standart yükümlülükleri ve ulusal market özel şartları anlaşılmalı ve uygun şekilde işletmede uygulanmalıdır.

Standartlar sektörel olarak hazırlanmadığı ve birçok sektöre ortak olarak uygulanabilir oldukları için standart maddelerinin anlaşılmasında firmalar zorluk yaşayabilmektedirler.

Kuruluşun kendi faaliyet alanı hakkında bilgi birikimi ve tecrübesi olmasına rağmen uluslararası standartların işletmede karşılığının bulunması ve işletmeye uygulanmasında güçlüklerle karşılaşılabilmektedir.

Bu nedenlerden dolayı Ekin Danışmanlık olarak firmanızda BRC standart maddeleri tek tek ele almakta ve standart isteklerini karşılayacak doküman, altyapı ve uygulama çalışmalarını birlikte hayata geçirmekteyiz.

İşletmenizde standart gerekliliklerini hayata geçirmek için yapılacak ilk aşama BRC Standartlarının temin edilmesidir.

BRC Gıda / BRC Food , BRC Ambalaj /BRC Packing, Diğer bütün BRC standartları buradan İngilizce olarak ücretsiz PDF olarak indirebilir. BRC Gıda / BRC Foood Türkçesini veya kitapları aynı adresten  para ile satın alabilirsiniz.

Standartların İngilizcesini ücretsiz indirilebilmeniz için bu adrese giderek temin edilecek standart seçilerek “Ücretsiz Pdf / Free Pdf” seçilmesi gerekmektedir. Burada önemli olan BRCGS sitesine üye olunmasıdır. Daha sonra üyelik hesabı ile ücretsiz İngilizce standartlar indirilebilir.